Tekst i foto: Agnieszka Caban
#zostańwdomu i układaj puzzle
#zostańwdomu i wymyśl grę
Zachęcaliśmy już poniżej do robienia gier w domu. Dla odrobiny inspiraCji zamieszczamy opis gry wykonanej przez p. Klaudię i jej dzieci.
Stworzenie własnej gry planszowej z dziećmi to świetny pomysł na spedzenie wspólnie czasu, rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Nakłady są minimalne wystarczy parę kartek, mazaki, kredki i pomysły nasze i dzieci. mogą to być różne zagadki lub zadania do wykonania (np. zjedz cytrynę, zaśpiewaj piosenkę, ubierz się w coś śmiesznego). Gra stworzona przez nasze dzieci da im ogrom satysfakcji, a w trakcie grania mnóstwo śmiechu i zabawy
1Tekst i foto: Klaudia Gnot
#zostańwdomu i baw się wiosną
Zachęcamy Rodziców do skorzystania z naszych wiosennych propozycji.
1. Wiosna tuż, tuż – zabawa taneczna przy piosence.
Dziś zaczynamy od tańca do nowej piosenki „Wiosna tuż, tuż”. Rodzice z dziećmi tworzą pary. Stoimy naprzeciwko siebie i przy melodii pierwszej zwrotki uderzamy raz o swoje uda, dwa razy – o dłonie partnera. Przy drugiej zwrotce bierzemy się za ręce i tańczymy walczyka. Przy melodii 3 zwrotki, trzymamy się za ręce, stajemy obok siebie i robimy krok dostawny do przodu i do tyłu. (najpierw jedna noga do przodu, druga dostawiamy, i w tył tak samo):Wiosna tuż, tuż
2. No i teraz rozładujmy trochę nagromadzonej energii i poznajmy parę nowych zabaw
– „Marcowe kotki” – dziecko biega, skacze po pokoju do dowolnej piosenki, kiedy muzyka przestaje grać zatrzymuje się i siada na podłodze obejmując kolana rękami i chowając na nich głowę. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie.
– „Gonimy panią Wiosnę” – rodzic trzyma bukiet kwiatów lub kwiatka i ucieka przed dzieckiem. Kiedy zostaje złapany następuje zamiana roli i to dziecko ucieka, a rodzic goni. Również powtarzamy kilka razy :)
– „Wielkanocne zajączki” – dziecko robią przysiad podparty, po czym zaczyna skakać niczym zajączek po łące. Kiedy rodzic klaśnie w dłonie zatrzymuje się, aż do momentu kiedy nie usłyszy „zajączek skacze”. Także powtarzamy kilka razy.
- Na koniec zmęczony zajączek kładzie się na plecach i zamyka oczy. Wyobraża sobie ciepłe promienie słońca na twarzy oraz zapach świeżej zielonej trawy. Głęboko robi wdechy i wydechy. Ćwiczenie wykonujemy minutkę.
3. „Kto potrzebuje słońca, wody, ziemi?” – burza mózgów.
Pozwólmy dzieciom pochwalić się swoją wiedzą, a także pomóżmy im ją uzupełnić, jeśli czegoś nie wiedzą lub nie są pewne. Zadajmy im pytania, porozmawiajmy: - Kto potrzebuje słońca i do czego jest ono potrzebne?; - Kto potrzebuje wody i do czego jest ona potrzebna?; - Kto potrzebuje ziemi i do czego jest ona potrzebna? Dzieci odpowiadają, a my zapisujmy odpowiedzi na przygotowanej kartce (lub rysujmy symbolicznie te odpowiedzi). Gdy już mamy wszystkie pomysły wytłumaczmy, że skupimy się na roślinach, ponieważ to właśnie one teraz budzą się po zimie. Wykorzystajmy plansze: ROŚLINA, ZNACZKI DO WYCIECIA, woda, ziemia, światło, temperatura.
4. Praca plastyczna „Hiacynt”.
Zaprezentujmy dzieciom jak wygląda hiacynt (jeśli mamy w domu to pokażmy na żywo, a jeśli nie to wykorzystajmy ilustrację). Następnie wyjaśniamy dzieciom, jak wykonają pracę plastyczną. Kwiaty proszę zrobić z kulek z bibuły (jeśli nie mamy bibuły to mogą być kulki np. z chusteczek, ręcznika papierowego, czy papieru toaletowego, którym potem można dodać jakiegoś koloru kiedy będzie już naklejone na kartce). Wazon i liście – technika wykonania dowolna. Postarajmy się by kulki potrzebne do wykonania kwiatka dzieci wykonały samodzielnie, ponieważ już nie raz pracowały tą techniką i doskonale wiedzą jak to się robi. Wiem, że to będzie czasochłonne, jednak paluszki należy ćwiczyć.5. „Słońce goni deszcz” – zabawa ruchowa dla rozluźnienia.
Dzieci za zadanie będą miały zamieniać się w słońce lub deszcz. Przygotujmy też dwie kartki: jedną w kolorze niebieskim dla deszczu oraz jedną żółtą dla słońca (mogą być zamiast kartek np. klocki w odpowiednim kolorze). Dzieci tańczą dowolnie do piosenki „Wiosna tuż, tuż”, gdy muzyka przestaje grać, zatrzymują się, a rodzic unosi w górę wybraną kartkę, a dziecko ma zamienić się albo w deszcz albo w słońce (prezentacja zjawiska wg pomysłu dziecka: np. słoneczko to poruszanie uniesionymi w górze palcami dłoni, a deszcz stukanie palcami o podłogę, lub też opadanie góry na dół poruszającymi palcami). Zabawę powtarzamy kilka razy.
6. „Woda i słońce”
Zawitała już wiosna, a niedługo Wielkanoc. Pamiętamy Drodzy Rodzice rzeżuchę? To właśnie ona będzie nam potrzeba do tego prostego eksperymentu. - Przygotujmy dwie kartki: na jednej narysowana kropla wody, a na drugiej przekreślona kropla wody. - Będą też potrzebne dwa pojemniczki na posadzenie rzeżuchy (na wacie, ligninie – zależy co mamy pod ręką, a co zwyczajowo nadaje się do sadzenie rzeżuchy) - Gdy miejsce na rzeżuchę już mamy to w jednym naczyniu nawadniamy watę w drugim pozostawiamy ją suchą - Teraz możemy posiać naszą roślinę. - Przy jednym naczyniu dajemy kartkę z kroplą – tę będziemy podlewać, a przy drugim przekreślona krople – ta ma pozostać niepodlewana. Dzięki temu dzieci zobaczą, że woda naprawdę jest potrzebna roślinom, i nie tylko im, do życia.
Opracowała: Elżbieta Jędrysik
#zostańwdomu i ucz się hiszpańskiego
W naszym przedszkolu wszystkie starszaki uczą się języka hiszpańskiego z Panią Elą. W tym tygodniu zapraszamy na wiosenną lekcję w rytm hiszpańskich piosenek. Może i młodsze dzieci ich posłuchają?
Poniżej linki do piosenek polecanych przez p. Elę:
1Przygotowała: Elżbieta Jędrysik
#zostańwdomu i idź do teatru (AKTUALIZACJA)
Można i on-line. Zapraszamy na dwa najbliższe spektakle na fb. Pierwszy już dziś, 17. marca, o godz.19.05:
https://www.facebook.com/events/s/pchła-szachrajka-online-starsz/876693056125142/
A drugi jutro, 18. marca, o godz. 10.00:
https://www.facebook.com/events/s/spektakl-brzydki-kaczorek-onli/537194023602915/
Powyższe spektakle można oglądać jako retransmisje, a my zapraszamy na kolejne....
Już dziś, tj. w czwartek, o 18.05 zapraszamy na spektakl pod tytułem
A jutro, tj. w piątek, o godz. 17.00 zaprasza Teatr Gwitajcie na przedstawienie pt.
Zapraszamy na retransmisję zabawnego przedstawienia, szczególnie tych, którzy niechętnie myją zęby:
#zostańwdomu i zrób grę
Opracowała: Mirosława Markiel-Cierpisz
#zostańwdomu i załóż skarpetki! (AKTUALIZACJA)
21 marca Pierwszy dzień kalendarzowej WIOSNY, ale nie tylko… Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Na znak solidarności z osobami dotkniętymi wadą genetyczną, jaką jest Zespół Downa, zachęcamy do założenie skarpetek w różnych wesołych kolorach – nie do pary. Wszyscy jesteśmy różni, ale TACY SAMI.
Pierwszy Dzień Wiosny, a Światowy Dzień Zespołu Downa – dlaczego akurat ta data? Nieprzypadkowo została wybrana -> ponieważ przyczyną wady genetycznej jest TEN TRZECI chromosom, który doczepił się do 21 pary chromosomu. Stąd data 21.03.
21.03. zakładając kolorowe skarpetki solidaryzujemy się z niezwykłymi ludźmi, integrujemy się z nimi, zwiększamy świadomość społeczną. Promujemy do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, jak i do godnej opieki i rehabilitacji. Całe grono pedagogiczne, personel Przedszkola nr 30 gorąco popiera i namawia do włączenia się w obchody tego święta Rodziców i wszystkich przedszkolaków.
Dla chętnych: czekamy na zdjęcia Waszych kolorowych skarpetek: przedszkole30tychy@wp.pl!
Przydatne strony:
http://staszek-fistaszek.pl/ - Blog Staszek-Fistaszek w którym mama Stasia (z Zespołem Downa) opisuje ich codzienność, na blogu jest zakładka, gdzie możecie na Stasia przekazać 1%.
Skarpetkowe Wyzwanie - kupując wesołe skarpetki firmy Dedoles przekazywany jest datek finansowy na rzecz Towarzystwa Zespołu Downa. Uwaga! To facebookowe wydarzenie ma miejsce już dziś, 20.03.! Ale skarpetki w ramach Skarpetkowego Wyzwania można kupować cały marzec!
Przemysław Kossakowski w programie „Down the Road Zespół w Trasie” na TTV w niedziele o godzinie 22.05 (powtórki w piątki o 20.05) opowiada o szóstce osób z Zespołem Downa – sześć osób, sześć krajów do zwiedzenia. Przy tym programie stereotypy o Zespole downa idą w kąt.
Tekst: Kinga Lorek, Kaja Kaczkowska
W naszej galerii pojawiły się pierwsze odważne skarpetki, które podjęły wyzwanie. Na razie podziwiać można tylko stopy kadry z przyległościami, ale nie tracimy nadziei, że trafią tu też stópki naszych przedszkolaków!
10
#zostańwdomu i graj na komputerze
Pozwolić dziecku grać w gry komputerowe czy nie pozwolić? Oto jest pytanie!
W obecnej sytuacji bez wyrzutów sumienia można ratować się i takim sposobem, by zorganizować dziecku czas. My proponujemy gry edukacyjne stworzone z myślą o dzieciach przedszkolnych. Być może znają już Państwo stronę
Na czas zamknięcia placówek wydawnictwo Nowa Era proponuje bezpłatne korzystanie z zasobów tej strony. Szczegóły poniżej:
➡ DARMOWE KODY DOSTĘPU DO GRY BALON BLUM NA CZAS ZAMKNIĘCIA PLACÓWEK 👩🏫👨🏫
EDIT: Kody są cały czas dostępne. Jeśli otrzymają Państwo komunikat o braku kodów, prosimy spróbować ponownie po upływie kilku sekund. Wynika to z ograniczeń systemu .Dziękujemy za zrozumienie.
👉 Drodzy Nauczyciele, z uwagi na obecną sytuację, zdecydowaliśmy się udostępnić darmowe kody dostępu do portalu dla dzieci i rodziców Balon Blum.
Balon Blum to gra edukacyjna, która pomaga rozwijać koordynację oko-ręka, sprawność manualną, logiczne myślenie, a także percepcję wzrokową i słuchową 🤲👀👂🧠.
Każdy kod umożliwia nielimitowany dostęp do gry edukacyjnej dla jednego dziecka. Dostępne są kody dla obu grup wiekowych – 3/4 oraz 5/6-latków. Z myślą o rodzinach posiadających więcej niż jedno dziecko, umożliwiamy pobranie jednego kodu dla każdej grupy wiekowej.
👉 Co trzeba zrobić? Po prostu prześlijcie poniższy link za pośrednictwem sms-a lub maila 💻📱 do rodziców swoich przedszkolaków, lub udostępnicie ten post na swoim profilu.
👉 Po pobraniu kodu, wystarczy wejść na stronę https://balonblum.pl i założyć konto. Gra działa na komputerze 💻 lub tablecie, ale nie na smartfonach, ponieważ ich ekrany są zbyt małe, by komfortowo z niej korzystać.
👉 Uwaga! Pobranie kodu nastąpi przez Messengera.
Dowiedzcie się więcej na temat gier edukacyjnych Balon Blum tutaj: https://balonblum.plMamy nadzieję, że w tym trudnym dla wszystkich okresie, Balon Blum ułatwi i umili czas wszystkim: Wam, Waszym podopiecznym, jak również ich Rodzicom.
📌 Link do udostępnienia rodzicom ⬇⬇: https://m.me/nowaeradlaprzedszkola?ref=w9769135
#zostańwdomu z Małym Misiem....
Część grup w naszym przedszkolu bierze udział w akcji "Mały Miś w świecie wielkiej literatury", ale do skorzystania z propozycji poniżej zachęcamy wszystkie nasze przedszkolaki wraz z Rodzicami szukającymi chwili wytchnienia ;-)
Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest czytanie dzieciom. Proponujemy krótkie opowiadania Misiowej Mamy, czytane przez Macieja Barańskiego:
Misiowa Mama zaprasza również w najbliższy wtorek o godz. 13.00 na spotkanie z samą Panią Wiosną!
Będzie czytanie i ciekawe zadanie! Zapraszamy!
#zostańwdomu i leć w Kosmos
Tematem przewodnim w większości grup miał być w tym tygodniu Kosmos. Z naszymi przedszkolakami zapewne będziemy jeszcze mieć okazję pozwiedzać najdalsze zakątki Wszechświata, ale co stoi na przeszkodzie, by zrobiły to już dziś?
Na początek zabawna piosenka o Układzie Słonecznym, w rytm której możemy wykonać wszelkie aktywności zaplanowane na dzisiaj, tudzież przy jej akompaniamencie wykorzystać pomysły ze zdjęć, by wyczarować coś kosmicznego w domu....
Wszystkim ciekawym, jak wygląda nasz planeta polecamy stronę NASA, gdzie obserwować można live ze stacji kosmicznej okrążającej naszą Ziemię. Jeśli trafimy akurat na "gadające głowy" w studio, należy je po prostu przeczekać.
Na zakończenie tego kosmicznego tygodnia polecamy nie tylko dzieciom fantastyczny film, zapowiadany na fb. Organizatorzy obiecują również video chat, na którym będzie można uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania związane z tematem. Uwaga! Ten seans odbędzie się jutro, tj. w piątek o godz.19.00:
Zapewniamy, że nie jest to propozycja dla rodziców mających dość swoich dzieci po tygodniu ;-)
Przypominamy, że na zdjęcia kosmicznych prac czekamy pod adresem: przedszkole30tychy@wp.pl
1
#zostańwdomu i graj w planszówki
Przygotowaliśmy coś dla wielbicieli planszówek. Dziś pierwsza porcja naszych propozycji. Może je znacie, a może nie, ale was zainteresują i wzbogacą waszą kolekcję.
Owczy pęd to świetna rodzinna rozrywka, gra, która uczy strategicznego planowania. Śliczne figurki owieczek, proste zasady i mnóstwo śmiechu. Choć producent zaznacza, że jest to produkt jest przeznaczony dla graczy powyżej 7 roku życia, to starsze przedszkolaki bez problemu dadzą sobie radę.
Kotobirynt to gra o biednych kotkach, którym na pewno każdy chce pomóc znaleźć dom. Gra jest bardzo prosta i szybka, a losowy układ planszy gwarantuje, że każda kolejna rozgrywka jest zupełnie inna! To ciekawa propozycja dla bystrych przedszkolaków i rodziców, którzy muszą się nieco postarać, by nie polec w rozgrywce.
Nmbr9 to propozycja dla tych ambitniejszych, ale większość naszych bystrych starszaków świetnie sobie da radę. Gra polega na warstwowym układaniu kafelków z cyframi. Plusem tej gry jest to, że można w nią grać nawet w pojedynkę! Jeśli gramy rodzinnie, dorosły może się przydać przy liczeniu punktacji, bo to może okazać się zbyt trudne dla przedszkolaka, choć..... pewności nie mamy.
Tekst: Magdalena Grabowska
#zostańwdomu i wędruj na drugą stronę tęczy
tyW tym tygodniu, w ramach naszego przedszkolnego projektu Podróże po Europie, mieliśmy złożyć wizytę w Irlandii. Być może uda nam się jeszcze przed wakacjami wspólnie z naszymi przedszkolakami poznać ciekawostki związane z tym pięknym krajem, ale dziś możemy tylko zachęcić Rodziców, by sami w domu pobawili się z dziećmi inspirując się naszymi materiałami i pomysłami.
Krótką historię tego święta możemy poznać tu:
Kilka angielskich pojęć związanych z tym dniem poznacie tu:
Historie o małym skrzaciku Laprauchenie, ubranym na zielono, związane są z garncem złota, ukrytym na drugim tęczy, jest to więc dobra okazja, by przypomnieć sobie angielską piosenkę o kolorach tęczy:
Żeby zająć dzieciaki, zaprośmy je do zrobienia mozaikowej koniczyny, która jest symbolem Irlandii. Wystarczy narysować w miarę duży kontur koniczyny, przygotować paski zielonego papieru dla starszych dzieci, bądź pociąć te paski na małe kwadraciki samemu, jeśli mamy w domu 3,4-latka, tak, by mogły przygotowaną sylwetę wykleić. Mamy nadzieję, że gotowymi dziełami się pochwalicie. Pamiętajmy, że każda taka praca plastyczna to najlepsze ćwiczenie motoryki małej. Zdjęcia prac można przysyłać na adres: przedszkole30tychy@wp.pl.
Na koniec zapraszamy do tańca:
Kto padnie szybciej, dziecko czy rodzic?
Propozycje: Magdalena Grabowska
#zostańwdomu i graj w grę!
Prosta gra dla całej rodziny, zapewnia dużo ruchu i jeszcze więcej śmiechu. Kto się odważ stanąć w szranki z własnym dzieckiem??
#zostańwdomu i buszuj w necie
Dla szukających nowych pomysłów i chcących wykorzystać ciekawie czas z dziećmi, podrzucamy kilka ciekawych stron, z których my również czerpiemy inspirację do działania.
Popularna strona twinkl udostępniła swoje zasoby na najbliższy miesiąc bezpłatnie dla wszystkich szukających pomysłów do pracy i zabawy z dziećmi.
Polecamy również blog Maluch w domu. Jest dość wszechstronna, można tam znaleźć rozmaite ćwiczenia do wydrukowania, łatwe przepisy do wykorzystania przy wspólnym pichceniu i pomysły na eksperymenty, które uwielbiają wszystkie przedszkolaki!
Na FB z kolei działa stronka kreatywnie w domu. Znaleźć tam można przede wszystkim pomysły dla małych artystów. Ale jest to także kopalnia pomysłów do samodzielnego wykonania gier czy układanek, które zajmą szczególnie ciekawskie dzieciaki.
Jeśli mają Państwo swoje źródła pomysłów lub coś ciekawego zdziałali z dziećmi, czekamy na zdjęcia! Przypminamy nasz adres e-mail: przedszkole30tychy@wp.pl
#zostańwdomu ... albo idź do lasu (AKTUALIZACJA)
Kochani rodzice! Izolacja nie oznacza, że, przy spełnieniu określonych warunków, nie mozemy wybrać sie z dzieciakami do lasu. Jeśli mają Państwo taką możliwość, pozwólmy im się wybiegać! Niech szukają oznak wiosny! Niech znajdą coś zielonego, latającego, tajemnicze tropy, a nawet .... zwierzęce bobki!
Małych badaczy przyrody można wyposażyć w odpowiednie narzędzia: lupy wycięte z tekturki, lornetkę zrobioną z rolek po papierze (sądząc po ostatnim szale zakupowym tych w żadnym domu nie brakuje), lub specjalny arkusz małego obserwatora:
3_POMOCE_DYDAKTYCZNE_OKOLICA.pdf
Czekamy również na zdjęcia leśnych odkryć: przedszkole30tychy@wp.pl.
#zostańwdomu ... bądź jak Gabrysia!
Trudno ruchliwe przedszkolaki utrzymać w domu. Ale nawet, żeby zażyć trochę ruchu, nie trzeba dużo miejsca. Gabrysia z Tygrysków znalazła sposób na brak ruchu i ćwiczy jogę. Zachęcamy do poćwiczenia z dziećmi, np. tu:
lub tu (jeśli dzieci chcą poćwiczyć same):
A jak inne przedszkolaki spędzają ten czas? Czekamy na zdjęcia: przedszkole30tychy@wp.pl
#zostańwdomu i co dalej?
To nietypowa sytuacja i wszyscy musimy sobie z nią jakoś radzić. Mamy nadzieję, że nasi podopieczni, mimo wszystko, miło i ciekawie spędzają czas. Jednakże nie omieszkamy podrzucić Państwu kilku pomysłów, jak zająć w domu ciekawskie i ruchliwe dzieciaki. Na początek kilka prostych pomysłów na zabawy. Ich plusem jest to, że potrzebne akcesoria przeważnie są w domu....
P.S.: Czekamy również na zdjęcia pokazujące, jak Wasze dzieci spędzają ten czas. Zdjęcia dzieci bądź ich prac można przysyłać na adres przedszkola: przedszkole30tychy@wp.pl
Zdjęcia ściągnięte dla inspiracji z nieprzebranych otchłani internetu
4
Góra grosza - podsumowanie
Szanowni Rodzice i Dzieci, serdecznie dziękujemy za udział w ogólnopolskiej akcji Góra Grosza edycja XX organizowanej przez Towarzystwo „Nasz Dom”. Zebrane pieniądze zostały przekazane Towarzystwu w celu pomocy dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. W tej edycji udało nam się zebrać kwotę w wysokości 314,34 zł. Bardzo dziękujemy za wsparcie akcji i dołożenie cegiełki i zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach organizowanych w Naszym przedszkolu.
1Tekst i foto: Anna Marszałkiewicz
Zmiany dotyczące rekrutacji do przedszkola
UWAGA RODZICE !!!
W związku z podjęciem ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. o zawieszeniu zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w szkołach i placówkach oświatowych, informujemy, że w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2020/2021 termin podania do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych nie ulega zmianie – 13 marzec 2020 r. godz.10:00.
Zmianie ulegają terminy związane z potwierdzaniem przez rodziców kandydatów zakwalifikowanych do przedszkola woli uczęszczania oraz podaniem do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
Rodzaj czynności
Termin
w postępowaniu rekrutacyjnymPotwierdzanie przez rodzica kandydata zakwalifikowanego woli uczęszczania (złożenie pisemnego potwierdzenia woli)
27 marca – 2 kwietnia 2020 r.
do godz.15:00
Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych
3 kwietnia 2020 r.
godz.10:00
Żabki puszczają bączki
W piątkowe popołudnie dzieci z grupy Żabki dały drugie życie płytom CD wykonując z nich bardzo fajną zabawkę. Do zrobienia CD-bączków, oprócz płyt, potrzebne były jedynie kartki, jednogroszówki, kredki, nożyczki i zwykły klej w sztyfcie. Recyklingowe prace plastyczne przyniosły dzieciom ogrom radości i świetną zabawę uzyskując ciekawy efekt optyczny podczas obrotów bączka.
3Tekst i foto: Klaudia Gnot