Prosimy o zapoznanie się z procedurą dotyczącą działań profilaktycznych
minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2
wywołującego chorobę COVID-19:
Prosimy o zapoznanie się z procedurą dotyczącą działań profilaktycznych
minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2
wywołującego chorobę COVID-19:
Początek września bywa stresujący zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Przygotowaliśmy krótkie poradniki, jak poradzić sobie szczególnie w tych pierwszych dniach. Przydadzą się zapewne nie tylko maluszkom!
Uwaga!!
Ważna informacja dla WSZYSTKICH rodziców. Bardzo prosimy, by w pierwszych dniach września wypełnić i dostarczyć do placówki zgodę na badanie logopedyczne:
Jeśli nie mają Państwo możliwości wydrukowania zgody, druczki będą dostępne przy wejściu do przedszkola.
Prosimy zwrócić uwagę na szczególnie staranne podanie adresu e-mail. W tym roku dzieci uczestniczące w terapii nie przynoszą zeszytów, a ćwiczenia niezbędne do wykonywania w domu będą przesyłane właśnie mailowo. Ta foma komunikacji przyda się również w przypadku nauczania zdalnego, jeśli takowe będzie miała miejsce.
Haaaaloo! Czy wszyscy wrócili już z wakacji?
Już za chwileczkę, już za momencik zapraszamy do przedszkola! Dla większości to kolejny rok ich przygody z przedszkolem, ale dla niektórych są to, stresujące na początku, pierwsze dni i tygodnie, a dla trzech naszych grup to z kolei ostatnia prosta przed pójściem do szkoły. Niezależnie od powyższego dla wszystkich - zarówno dla przedszkolaków, ich rodziców, ale także dla całej kadry przedszkola, zbliżający się wrzesień oznacza inne niż dotychczas zasady, wytyczne i reguły. Poniżej prezentujemy obowiązkową dla WSZYSTKICH wyprawkę, jaką należy przynieść już pierwszego dnia uczęszczania do przedszkola. Rodzice będą musieli wypełnić również obligatoryjnie kilka dokumentów. Ze względów organizacyjnych prosimy, by w miarę możliwości pobrać je z naszej strony i przynieść je już wypełnione:
upowaznienie_do_odbioru_dziecka-przedszkole-szkola-swietlica-itp.docx
Chcemy także uspokoić wszystkich Rodziców, którzy mają zapewne wiele pytań i wątpliwości: w najbliższym czasie wszyscy zostaną poinformowani o terminie zebrań z wychowawcami grup. Odbędą się one w bezpieczny i wygodny sposób, czyli on-line.
Grupy starszaków, czyli Tygryski, Jagódki i Odkrywcy przygotowują się do pójścia do szkoły, w związku z tym panie prowadzące ww grupy podpowiadają rodzicom, co mogą zrobić z dziećmi w domu. Zachęcamy do zapoznania się z zawartością dołączonych plików.
23.03. - 27.03.2020.
30.03. -03.04.2020.
06.04.-10.04.
14.04. - 17.04.
obserwujemy_pogode_-_14.04-17.04.2020.docx
Specjalna przesyłka dla grupy Jagódek:
20.04.-24.04
27.04.-30.04.
04.05.-08.05.
Kim-b__d__-kiedy-dorosn__-skonwertowany.pdf
11.05.-15.05.
Uwaga, tu znajdziecie filmiki do zajęć o muzyce:
18.05.- 22.05.
Laka_pelna_zycia-18.05-22.05.pdf
Uwaga! Czekają na was również zadania dodatkowe:
25.05. - 29.05.
Kochane sześciolatki, zajrzyjcie tu z okazji Dnia Matki:
01.06. - 05.06.
https://view.genial.ly/5ece4f726f338d0d2001025c/interactive-image-szczesliwego-dnia-dziecka
08.06.-12.06.
Uwaga! Zajrzyjcie także tutaj:
15.06.-19.06.
Wakacje_tuz.docx
22/06.-30.06.
BEZPIECZNE_WAKACJE_22.06-30.06_ok.pdf
Już powoli zaczynają się wakacje, a my mamy dla was kilka zabaw, przygotowanych przez p. Kasię, na rozruszanie umysłu:
... i ciała - ruszcie do tańca w rytm piosenek proponowanych przez p. Elę:
I takim tanecznym krokiem wchodzimy w wakacje!
PS: poniżej propozycje pani Agnieszki na zabawy plastyczno-sensoryczne na każdą pogodę.
Przygotowały: Katarzyna Wądrzyk, Elżbieta Jędrysik, Agnieszka Krupa-Wiśniewska
W tym tygodniu zapraszamy do podróżowania po całym świecie!
Chcemy wam pokazać, co ciekawego można znaleźć w różnych zakątkach świata, zwierzęta, jakie tam żyją i ludzi, którzy mają różne zwyczaje.
Na początek zapraszamy do Azji:
Przygotowały: Anna Marszałkiewicz, Karolina Dziub, Agnieszka Krupa-Wiśniewska
A dzisiaj skoczymy do Australii! To kontynent, który leży na drugiej półkuli. Czy ludzie wiszą tam do góry nogami? Sprawdźcie!
Przygotowały: Katarzyna Wądrzyk, Klaudia Gnot
Nasza kolejna podróż to indiańska przygoda wśród krajobrazów Ameryki Północnej. Zobaczcie, jakie zwierzęta można tam zobaczyć, zatańczcie indiański taniec i zróbcie amulet, który uchroni was przed złymi snami! A na koniec przygotujcie popcorn, bo czeka was seans:
Przygotowały: Magdalena Grabowska, Marlena Chojnacka, Katarzyna Wądrzyk, Mirosława Markiel-Cierpisz, Anna Kurach
Nasza kolejna podróż wiedzie przez morze na Czarny Ląd, czyli
Przygotowały: Agnieszka Caban, Mirosława Markiel - Cierpisz, Anna Kurach, Katarzyna Wądrzyk
Ostatni dzień tygodnia to też ostatnia nasza podróż - tym razem na gorący i "smakowity" kontynent czyli do
Gorąca samba, emocje piłki nożnej i zapach kawy. Zajrzyjcie tam koniecznie!
Przygotowała: Ewa Król
Skoro byliśmy w Ameryce Południowej, nie może zabraknąć hiszpańskojęzycznych piosenek:
Przygotowała: Elżbieta Jędrysik
Tekst: A. Chojecka (a.chojecka 12@wp.pl)
Dziś Dzień Ojca! Wszystkim Tatusiom składamy najlepsze życzenia! Świętujcie z waszymi pociechami!
Może skorzystacie z naszych podpowiedzi:
Przygotowała: Agnieszka Kaźmierczak
Hello!
Zapraszamy na kolejne, wakacyjne w klimacie, spotkanie z językiem angielskim!
Klikajcie, oglądajcie i powtarzajcie:
Przygotowały: Kaja Kaczkowska, Magdalena Grabowska
Już weekend za progiem, zachęcamy więc do aktywnego spędzania czasu. Wiele takich propozycji już się pojawiło w naszych prezentacjach w mijających tygodniach. Dokładamy do tego jeszcze jedną, nie tylko dla miłośników pociągów:
Poniżej propozycja dla łakomczuchów - pani Kaja poleca pyszne babeczki!
Będą doskonałą nagrodą dla wszystkich naszych przedszkolaków, które czynnie brały udział w projekcie ZDROWO I SPORTOWO oraz tych, które uczesniczyły w zajęciach w ramach ogólnopolskiego projektu Kreatywny Przedszkolak (dumnie prezentujemy oba certyfikaty poniżej).
Chcielibyśmy również pochwalić się naszymi artystami, którzy w tym dziwnym czasie tworzą swoje dzieła w zaciszu domowym, a my możemy podziwiać ich prace tylko dzięki uprzejmości rodziców, przysyłających zdjęcia:
Pamiętajcie także o naszym kanale na YOUTUBE - znajdziecie tam wiele pomysłów na zabawy, przepisy na słodkości i propozycje wycieczek. A może przyślecie nam zdjęcia ze swoich wypadów tak jak Kuba i Wojtek, któych poniżej możemy podziwiać w trakcie ich wyprawy do lasu?
W tym tygodniu zabieramy wszystkich w podróż po naszym pięknym kraju!
Postaramy się pokazać różne ciekawe zakątki, magiczne miejsca i atrakcje turystyczne.
A to wszystko z piosenką na ustach. Ruszajcie razem z nami!
Klikajcie, oglądajcie i śpiewajcie!
Przygotowały: Anna Kurach, Mirosława Markiel-Cierpisz, Izabela Kost, Agnieszka Krupa-Wiśniewska, Urszula Bołdys, Magdalena Grabowska
Przez cały tydzień wykonujcie zadania przygotowane przez p.Kaję i p.Kingę z Sówek. Ciekawe, komu uda się odkryć wszystkie skarby przygotowane i ukryte w ten prezentacji:
Przygotowały: Kinga Lorek, Kaja Kaczkowska
[AKTUALIZACJA]
Dziś wtorek, więc jesteśmy nad morzem!
Lubicie zachody słońca i zabawy na plaży? Ciekawe, czy byliście kiedyś na latarni morskiej i oglądaliście polskie morze z góry? Klikajcie, bawcie się i śpiewajcie:
Przygotowały: Magdalena Grabowska, Anieszka Krupa-Wiśniewska, Izabela Kost, Mirosława Markiel-Cierpisz, Anna Kurach, Urszula Bołdys
A w środę ruszamy przed siebie, tam gdzie łąka, pola, jeziora... Możemy powędrować na piechotę bądź rowerem, ale zawsze ciekawie rozglądając się dookoła. Oglądajcie, klikajcie i wędrujcie razem z nami:
Przygotowały: Ewa Król, Mirosława Markiel-Cierpisz, Anna Kurach, Agnieszka Krupa-Wiśniewska,Urszula Bołdys, Magdalena Grabowska
Pod koniec tygodnia zapraszamy w góry! Zajrzyjcie koniecznie - czekają tam na was piękne zdjęcia i piosenki, a także .... coś słodkiego! A poniżej kolorowanki dla naszych małych artystów!
Przygotowały: Klaudia Gnot, Elżbieta Jędrysik, Magdalena Grabowska, Kaja Kaczkowska, Agnieszka Krupa-Wiśniewska
A na koniec tygodnia wracamy nad morze po skarb! Czy wiecie co cennego kryje się na dnie Bałtyku? Sprawdźcie tu:
Bursztyn_____zloto_baltyku.pptx
Przygotowały: Mirosława Markiel-Cierpisz, Anna Kurach
Okazja do zobaczenia ponad 200 eksponatów z historia lotnictwa. Modele eksponowane są w krajobrazie lotniska z początku minionego stulecia, we wnętrzach dawnych i stylizowanych przestrzeniach hangarowych.
Muzeum mieści się w dawnej rezydencji magnackiej, w której zachowało się oryginalne wyposażenie i meble. Zamek jest obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.
Zamek w Malborku, niegdyś siedziba mistrzów wielkiego zakonu krzyżackiego, dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji województwa pomorskiego. Jego historia jest naprawdę bogata i sięga aż XIII wieku!
Pieniński Park Narodowy zajmuje najpiękniejsze obszary Pienin Właściwych – warto wymienić Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki i Przełom Dunajca. To jeden z najczęściej odwiedzanych polskich parków narodowych, a to właśnie ze względu na jego walory przyrodnicze i niesamowite widoki. Jedną z największych atrakcji jest słynny spływ Dunajcem, lecz turyści chętnie zdobywają również Trzy Korony oraz Sokolicę, z których roztaczają się cudowne widoki na przełom Dunajca, Tatry oraz Beskid Sądecki.
Przygotowała: Urszula Bołdys
Skutki oddychania przez usta !!!
Wiele razy wspominałam, jak bardzo ważne jest oddychanie przez nos, oddychanie z zamknięta buzią oraz z prawidłową pozycją spoczynkową języka. Czyli język „przyklejony do podniebienia”.
Podczas gdy nos jest niedrożny, dziecko otwiera usta, język opada na dno jamy ustnej, a taka pozycja języka i jamy ustnej przez dłuższy czas ma wpływ nie tylko na nieprawidłowy rozwój twarzy, żuchwy, szczęki górnej, ale także na postawę dziecka.
W przypadku dzieci oddychających przez usta zauważa się, że rozwijają one wypukły profil twarzy. Żuchwa, zamiast rosnąć do przodu, rośnie do tyłu i do dołu, prowadząc do zagłębionej struktury twarzy. To zniekształcenie wzrostu twarzy jest często obserwowane u dzieci z przewlekłym oddychaniem przez nos. Typowy wzrost twarzy osoby oddychającej przez usta zawiera słabe kości policzkowe, cofnięty podbródek, wypukły profil twarzy, spłaszczoną część twarzy, nadmierny wzrost wertykalny twarzy.
Kiedy usta są otwarte do oddychania, napięte mięśnie policzkowe przykładają zewnętrzną siłę do szczęki i żuchwy, z czasem zwężając łuki zębowe. Ponadto język powinien spoczywać w górnej części jamy ustnej na podniebieniu, a opada przy oddychaniu przez usta. Z powodu braku ciśnienia bocznego górny łuk zwęża się, a środkowa część twarzy nie jest popychana do przodu. Niejednokrotnie mamy okazję zobaczyć dziecko, które śpi z otwartą buzią i równocześnie oddycha przez usta, często też taki sposób oddychania związany jest z chrapaniem lub bezdechem sennym. Takie dzieci mają zwiększoną aktywność we współczulnym układzie nerwowym, słabą reakcję na stres oraz brak równowagi w gazach krwi.
Wszystko to prowadzi do częstego występowania zachowań nadpobudliwych, słabego uczenia się, trudności behawioralnych, opóźnionego rozwoju intelektualnego i niższego poziomu hormonu wzrostu wpływającego na rozwój twarzy, kości, mięśni oraz na poziom tłuszczu i insuliny.
Ciekawostki logopedyczne:
Oddychanie przez usta jest niekorzystne dla zdrowia:
Powodować może wady anatomiczne,
między innymi cofnięcie i obniżenie żuchwy,
wady zgryzu i zwężenie szczęk.
Zmianie mogą ulec rysy twarzy (twarz asymetryczna).
Dzieci nawykowo oddychające przez usta, częściej niż inne mają katar i ślinią się,
Nie chcą jeść (uczucie sytości na skutek połykanego powietrza).
Ich układ nerwowy jest gorzej dotleniony.
Konsekwencją w wymowie bywa mowa międzyzębowa realizacja głosek:
[s, z, c, dz] oraz [t, d, n, l]
Dbajmy więc by dziecko oddychało przez nos, leczmy przewlekłe katary, które są powodem powiększania się migdałków, pilnujmy by dzieci bawiły się z zamkniętą buzią, a język znajdował się u góry jamy ustnej.
terapii logopedycznej.
Dla dzieci najczęściej prowadzone są w formie zabaw:
1. Kto dalej, kto mocniej: dmuchanie na lekkie przedmioty: piórka, piłki ping - pongowe,
skrawki papieru.
2. Wydmuchiwanie baniek mydlanych przez słomkę, dmuchanie do pojemnika zwodą za
pomocą różnej grubości i długości rurek, dmuchanie balonów, piszczałek.
3. Wykonanie wdechu i dość długi wydech, tj. dmuchanie na podwieszony przedmiot (z
kawałków lekkiej folii, waty, karbowanej bibuły albo gąbki) tak, aby jak najdłużej
utrzymać ów przedmiot w oddaleniu;
4. Jesteśmy na łące i wąchamy kwiatki, wciągamy zapach i zatrzymujemy go jak najdłużej,
potem wydmuchujemy, zdmuchujemy puch z mlecza, płatki z kwiatków: pfff
5. Rurka, słomka może służyć także do przenoszenia różnych lekkich przedmiotów
(przyciągania na wdechu) z jednego miejsca na drugie, np. kropek na biedronkę wykonana z
tektury, jabłek na drzewo itp.
6. Bawimy się płomieniem świecy: dmuchamy leciutko, żeby płomień nie zgasł, staramy się
zdmuchnąć płomień z dużej odległości, zdmuchujemy kilka świeczek jednocześnie.
Można wymieniać niemal w nieskończoność przykłady ćwiczeń oddechowych. Należy jednak pamiętać, iż powinny być odpowiednio dobrane do możliwości i potrzeb dziecka i nie powinny trwać zbyt długo(mogą wystąpić zawroty głowy - hiperwentylacja).
Tekst: A. Chojecka
Hello!
Zapraszamy na kolejną, już prawie wakacyjną, odsłonę nauki angielskiego!
Oglądamy, powtarzamy i śpiewamy:
Przygotowały: Kaja Kaczkowska, Magdalena Grabowska
Według Marii Montessori najważniejsze w wychowaniu dziecka jest pozwolenie mu na rozwijanie się w swoim własnym tempie. Nauka samodzielności przez wspieranie, ale nie wyręczanie dzieci. Dzięki tej metodzie dziecko ma szansę na swobodny rozwój, ale również na duże wsparcie ze strony rodziców i nauczycieli. Chętnych odsyłam do strony, na której można się dowiedzieć więcej na temat metody Marii Montessori:
Poniżej jedna z propozycji zastosowania elementów tej metody w domu. Zagądajcie tu częściej, już wkrótce nowe propozycje zabaw!
Dzisiaj dokładamy lekcję ciszy. Maria Montessori twierdziła, że małe dziecko potrzebuje ciszy wewnętrznej, z której czerpie pożytek. W swojej metodzie zaproponowała dzieciom lekcje ciszy. Cisza w metodzie Montessori ma bardzo pozytywne znaczenie i jest wyzwaniem, które wymaga od dziecka cierpliwości, uważnego słuchania, samodyscypliny. Służą temu między innymi krótkie ćwiczenia, oparte na wykonywaniu różnorodnych czynności bez wypowiadania słów.
Dzieci interesują się otaczającym je światem. Maria Montessori proponuje przede wszystkim kontakt dziecka z tym, co jest mu najbliższe – z materiałem konkretnym, którego można dotknąć, poczuć jego fakturę, ciężar, właściwości. Dzięki wychowaniu kosmicznemu, dzieci są wprowadzane w tajemnice świata natury. Poniżej przesyłam propozycje pracy z dziećmi – materiał kwiaty.
https://uczymyibawimy.pl/2018/08/budowa-kwiatu-montessori.htmlhttps://kreatywnewrota.pl/nasze-majowe-montessori-czesc-1/http://www.uczacinaczej.pl/zycie-kosmiczne/kwiaty-pedagogice-m-montessori/
Przygotowała: Kaja Kaczkowska
Higiena to bardzo ważna sprawa.
Dbanie o zdrowie i higienę, jest jednym z tych nawyków, które wcześnie wykształcone, zostają z nami na zawsze, dlatego lepiej nie odkładać tego na później i zacząć od razu.
Razem z Misiem Velvetuś zmieniamy obowiązek w przyjemny rytuał.
Miś Velvetuś uczy Maluchy jak zostać czyścioszkiem!
Zdrowy i aktywny styl życia wśród przedszkolaków.
Zachęcamy do zapoznania się z cyklem krótkich historyjek.
Odcinek 1.
"Wielkie sprawy małego Misia"
Odcinek 2.
„Wielkie sprawy małego Misia”
Miś Velvetuś uczy Maluchy jak zostać czyścioszkiem!
W tym odcinku radzi jak myć rączki.
Czystość rączek to podstawa a rymowanka pewnie jest wam znana:
Sio zarazki z moich dłoni!
Zaraz mydło was przegoni.
Mycia rączek znam zalety
Tuż po wyjściu z toalety.
Przed jedzeniem również sam
Ręce wkładam wprost pod kran,
By obiadek smaczny był
I bym zawsze w zdrowiu żył.
Odcinek 3.
„Wielkie sprawy małego Misia”
Miś Velvetuś uczy Maluchy jak zostać czyścioszkiem!
Przed Wami lekcja Velvetusia o tym jak walczyć z zarazkami.
Zarazki są obecne wszędzie a codzienne czynności i zabawy wymagają od nas częstego mycia rączek.
Odc 4.
„Wielkie sprawy małego Misia”- Miś Velvetuś i jego przyjaciele
Miś Velvetuś uczy Maluchy jak zostać czyścioszkiem!
Miś Velvetuś opowie Wam jakich ma przyjaciół.
Czy zgadniesz ich imona?
Odcinek 5.
„Wielkie sprawy małego Misia”- Miś Velvetuś opowiada o wodzie.
Miś Velvetuś uczy Maluchy jak zostać czyścioszkiem!
Miś Velvetuś opowie Wam o tym jaką woda ma siłę!
Poznaj jej zalety! Jak myślisz.. Jak dużą rolę odgrywa woda i do czego ją wykorzystujemy w różnych obszarach życia?
Odcinek 6.
Eksperyment Misia Velvetusia
Miś Velvetuś zaprasza do swojego laboratorium.
Do eksperymentu należy się przygotować.
Potrzebna będzie miseczka, pieprz, mleko (lub woda) i mydełko w płynie.
Doświadczaj razem z Misiem!
Do eksperymentu Miso zaprosił Mokrusia, zobacz jak otwiera pyszczek ze zdziwienia!
Przygotowała: Izabela Kost
Powoli dobiega końca nasza podróż po Europie. Tym razem odwiedzamy Włochy, cel wielu wakacyjnych podróży Polaków - w tym roku być może tylko wirtualnych.
Zapraszamy do oglądania, tańczenia i gotowania:
Zaprośmy przyrodę do domu. Pamiątki z różnych wypraw i spacerów doskonale nadają się do manipulowania i zabawy. Zapraszamy też do teatrzyku Gangu Słodziaków:
Przygotowała: Kinga Lorek
Zapraszamy dzisiaj na wycieczkę do lasu. Może to być las obok domu, a może to być las, przez który wiedzie górski szlak. Niezależnie od tego, zasady zachowania są takie same. Pamiętajcie o nich!
Zapraszamy do oglądania i słuchania:
Przygotowały: Magdalena Grabowska, Urszula Bołdys, Elżbieta Jędrysik
Powered by aSc EduPage