Zachęcamy Rodziców do skorzystania z naszych wiosennych propozycji.
1. Wiosna tuż, tuż – zabawa taneczna przy piosence.
Dziś zaczynamy od tańca do nowej piosenki „Wiosna tuż, tuż”. Rodzice z dziećmi tworzą pary. Stoimy naprzeciwko siebie i przy melodii pierwszej zwrotki uderzamy raz o swoje uda, dwa razy – o dłonie partnera. Przy drugiej zwrotce bierzemy się za ręce i tańczymy walczyka. Przy melodii 3 zwrotki, trzymamy się za ręce, stajemy obok siebie i robimy krok dostawny do przodu i do tyłu. (najpierw jedna noga do przodu, druga dostawiamy, i w tył tak samo):
Wiosna tuż, tuż
2. No i teraz rozładujmy trochę nagromadzonej energii i poznajmy parę nowych zabaw
– „Marcowe kotki” – dziecko biega, skacze po pokoju do dowolnej piosenki, kiedy muzyka przestaje grać zatrzymuje się i siada na podłodze obejmując kolana rękami i chowając na nich głowę. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie.
– „Gonimy panią Wiosnę” – rodzic trzyma bukiet kwiatów lub kwiatka i ucieka przed dzieckiem. Kiedy zostaje złapany następuje zamiana roli i to dziecko ucieka, a rodzic goni. Również powtarzamy kilka razy :)
– „Wielkanocne zajączki” – dziecko robią przysiad podparty, po czym zaczyna skakać niczym zajączek po łące. Kiedy rodzic klaśnie w dłonie zatrzymuje się, aż do momentu kiedy nie usłyszy „zajączek skacze”. Także powtarzamy kilka razy.
- Na koniec zmęczony zajączek kładzie się na plecach i zamyka oczy. Wyobraża sobie ciepłe promienie słońca na twarzy oraz zapach świeżej zielonej trawy. Głęboko robi wdechy i wydechy. Ćwiczenie wykonujemy minutkę.
3. „Kto potrzebuje słońca, wody, ziemi?” – burza mózgów.
Pozwólmy dzieciom pochwalić się swoją wiedzą, a także pomóżmy im ją uzupełnić, jeśli czegoś nie wiedzą lub nie są pewne. Zadajmy im pytania, porozmawiajmy: - Kto potrzebuje słońca i do czego jest ono potrzebne?; - Kto potrzebuje wody i do czego jest ona potrzebna?; - Kto potrzebuje ziemi i do czego jest ona potrzebna? Dzieci odpowiadają, a my zapisujmy odpowiedzi na przygotowanej kartce (lub rysujmy symbolicznie te odpowiedzi). Gdy już mamy wszystkie pomysły wytłumaczmy, że skupimy się na roślinach, ponieważ to właśnie one teraz budzą się po zimie. Wykorzystajmy plansze: ROŚLINA, ZNACZKI DO WYCIECIA, woda, ziemia, światło, temperatura.
4. Praca plastyczna „Hiacynt”.
Zaprezentujmy dzieciom jak wygląda hiacynt (jeśli mamy w domu to pokażmy na żywo, a jeśli nie to wykorzystajmy ilustrację). Następnie wyjaśniamy dzieciom, jak wykonają pracę plastyczną. Kwiaty proszę zrobić z kulek z bibuły (jeśli nie mamy bibuły to mogą być kulki np. z chusteczek, ręcznika papierowego, czy papieru toaletowego, którym potem można dodać jakiegoś koloru kiedy będzie już naklejone na kartce). Wazon i liście – technika wykonania dowolna. Postarajmy się by kulki potrzebne do wykonania kwiatka dzieci wykonały samodzielnie, ponieważ już nie raz pracowały tą techniką i doskonale wiedzą jak to się robi. Wiem, że to będzie czasochłonne, jednak paluszki należy ćwiczyć.
5. „Słońce goni deszcz” – zabawa ruchowa dla rozluźnienia.
Dzieci za zadanie będą miały zamieniać się w słońce lub deszcz. Przygotujmy też dwie kartki: jedną w kolorze niebieskim dla deszczu oraz jedną żółtą dla słońca (mogą być zamiast kartek np. klocki w odpowiednim kolorze). Dzieci tańczą dowolnie do piosenki „Wiosna tuż, tuż”, gdy muzyka przestaje grać, zatrzymują się, a rodzic unosi w górę wybraną kartkę, a dziecko ma zamienić się albo w deszcz albo w słońce (prezentacja zjawiska wg pomysłu dziecka: np. słoneczko to poruszanie uniesionymi w górze palcami dłoni, a deszcz stukanie palcami o podłogę, lub też opadanie góry na dół poruszającymi palcami). Zabawę powtarzamy kilka razy.
6. „Woda i słońce”
Zawitała już wiosna, a niedługo Wielkanoc. Pamiętamy Drodzy Rodzice rzeżuchę? To właśnie ona będzie nam potrzeba do tego prostego eksperymentu. - Przygotujmy dwie kartki: na jednej narysowana kropla wody, a na drugiej przekreślona kropla wody. - Będą też potrzebne dwa pojemniczki na posadzenie rzeżuchy (na wacie, ligninie – zależy co mamy pod ręką, a co zwyczajowo nadaje się do sadzenie rzeżuchy) - Gdy miejsce na rzeżuchę już mamy to w jednym naczyniu nawadniamy watę w drugim pozostawiamy ją suchą - Teraz możemy posiać naszą roślinę. - Przy jednym naczyniu dajemy kartkę z kroplą – tę będziemy podlewać, a przy drugim przekreślona krople – ta ma pozostać niepodlewana. Dzięki temu dzieci zobaczą, że woda naprawdę jest potrzebna roślinom, i nie tylko im, do życia.