Przepiękną niespodziankę przygotowały swoim rodzicom Smerfy przed świetami. Stworzyły dla nich samodzielnie kartki świąteczne, a następnie wybrały się na pocztę, by je wysłać do własnych domów. W dzisiejszych czasach nowoczesnych technologii była to dla Smerfów również ważna lekcja korzystania z tradycyjnej formy przekazywania informacji i przesyłania korespondencji. Dzięki tej niecodziennej wyprawie przedszkolaki nauczyły się, jak sie kupuje znaczki, gdzie należy je przykleić, no i gdzie należy wrzucić kartkę, by dotarła ona do adresata.
Smerfy wysyłają kartki....
Spotkanie przy choince
Ledwo nasi mali artyści ochłonęli po świątecznych spotkaniach z rodzicami, w piątek, 20.12., wszystkie grupy spotkały się, by wspólnie wprawić się w bożonarodzeniowy nastrój. Każda grupa zaprezentowała swój popisowy numer ze świątecznego repertuaru, a także oklaskiwała występy kolegów i koleżanek z innych grup. Piękne nastrojowe piosenki po polsku i po angielsku, układy taneczne do świątecznych piosenek i pastorałek, a nawet kolęda zagrana na dzwonkach chromatycznych i to, o dziwo!, przez najmłodszą grupę. Ogromne zanagażowanie wszystkich przedszkolaków zostało symbolicznie nagrodzone prezentami znalezionymi pod naszą przedszkolną choinką. Mamy nadzieję, że równie piękny i radosny nastrój zapanuje w domach naszych przedszkolaków podczas nadchodzących świąt.
8
Świąteczny czas....
W natłoku spraw i przedświątecznym zabieganiu udało się Państwu znaleźć czas na nasze przedszkolne spotkania świąteczne. Nastrojowe piosenki i zimowe historie, ludowe tańce i świąteczne układy, gra na dzwonkach chromatycznych i kolędy... A przede wszystkim wspólnie spędzony czas, chwile wzruszeń i, w większości grup, rodzinne tworzenie ozdób choinkowych, stroików i świeczników, czy zdobienie pierniczków. Wszystko to pomogło wprowadzić nas wszystkich w klimat nadchodzących świąt.
Bardzo dziękujemy Państwu za zaangażowanie w organizację tych niezwykłych spotkań - pieczenie ciast, zaopatrzenie w postaci napojów, owoców i bakalii, a także dołożenie starań, by nasi mali artyści mieli odpowiednie kreacje.
9
Stroiki bożonarodzeniowe
Konkurs "Stroik bożonarodzeniowy": w konkursie wzięło udział 22 dzieci wraz z rodzicami. Wszystkie stroiki zostały wystawione na kiermaszu świątecznym. Dzieci dostały nagrody i dyplomy. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy do wzięcia udziału za rok
Tekst i foto: Ewa Król i Kaja Kaczkowska
Smerfne ciasteczka
Pieczenie ciasteczek to ciężka praca, ale również wspaniała zabawa,o czym przekonały się smerfy, które upiekły przepyszne maślane ciasteczka w prezencie dla swoich rodziców z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Aromatyczny zapach unosił się w po całym przedszkolu, mniam aż ślinka cieknie na samą myśl;)
1Tekst i foto: Agnieszka Krupa-Wiśniewska
Podróż do Finlandii
We wtorek, 10.12., zabraliśmy nasze przedszkolaki w niezwykłą podróż do Finlandii. To kraj, gdzie panują surowe warunki klimatyczne i który jest, co tu kryć, kulturowo dość odległy od Polski. Postanowiliśmy go pokazać naszym europejskim podróżnikom ze względu na niezwykłych mieszkańców tej północnej krainy, mianowicie jest ona siedzibą św. Mikołaja oraz Muminków, które my znamy z naszego dzieciństwa, a dla naszych przedszkolaków były, jak się okazało, nowością. Na kolejnych stacjach można było więc nie tylko zobaczyć bajeczkę z tymi niezwykłymi postaciami, ale i zbudować dla nich dom. Poza tym dzieciaki mogły spróbować swoich sił w sportach typowych dla północnej części Europy. Poznały również ciekawostki o samej Finlandii, zorzy polarnej, reniferach, etc. Nauczyły się także kilku słów po fińsku. Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w stworzeniu odpowiedniej oprawy i ubranie dzieci w odpowiednie kolory - w przedszkolu w tym dniu było biało-niebiesko!
7
Szlachetna Paczka
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli się do SZLACHETNEJ PACZKI! To właśnie dzięki Wam udało się stworzyć ten niezwykły prezent, który rozjaśni nie tylko ten świąteczny okres, ale również najbliższą przyszłość Obdarowanej Rodziny.
Razem udało nam się stworzyć aż 17 paczek, do których włożyliśmy żywność (w tym m.in. herbaty, konserwy rybne, budynie, miód, ryż, oliwę z oliwek, kawy, makarony, kasze), środki czystości (w tym m.in. szampony do włosów, płyny pod prysznic, mydła, kremy do stóp, do rąk i paznokci, gąbki do mycia, proszki do prania), odzież (w tym aż dwie pary wygodnych butów, 3 swetry, skarpetki męskie, bluzka z krótkim rękawem, spodnie dresowe męskie, krawat). Przekazaliśmy również wymarzony zegarek na gumowym pasku, srebrne kolczyki i zawieszki, mikrofalówkę, komplet pościeli, koce, prześcieradło, poszwy, ręczniki oraz lampki dekoracyjne. Co więcej, dzięki Państwa zaangażowaniu i dołożeniu swojej cegiełki do akcji, Obdarowana Rodzina otrzymała kartę podarunkową do marketu Kaufland o wartości 300zł, kartę do Biedronki o wartości 50zł, bony SODEXO o wartości 414zł, nową lodówkę oraz bon na zakup węgla w kwocie 1000zł. Pokazaliśmy, że nie jesteśmy obojętni na problemy i cierpienia innych, za co z całego serca w imieniu Obdarowanej Rodziny dziękujemy!
,,Dobroć jest bezbronna, ale nie bezsilna. Dobroci nie trzeba siły. Dobroć sama jest siłą.” [R. Krynicki]
,,Najmniejszy akt dobroci jest wart więcej niż najwspanialsze intencje.” [O. Wilde]
Tekst i foto: Kasia Wądrzyk
Przegląd Piosenki Śląskiej
W piątek, 06.12., odbył się w naszym przedszkolu Przegląd Piosenki Śląskiej stanowiący podsumowanie Tygodnia Śląskiego. Było to radosne i piękne spotkanie z tradycjami i zwyczajami naszego regionu. Zostały zaprezentowane nie tylko piosenki, ale i wiersze, tańce oraz opowieści o śląskich zwyczajach. Każda z grup starannie przygotowała swój występ. Mogliśmy podziwiać piękne wykonanie "Trojaka" i "Grozika", wysłuchać piosenek o górnikach, "Pędzi pociąg", czy Karlika", a także wiersza "Murzinek Bambo". Całości dopełniły opowieści pani Stefanii Dyduch i Barbary Podemskiej, które wprowadziły dzieci w świat śląskich zwyczajów. Fantastyczna zabawa, jak stała się udziałem wszystkich uczestników tegoż Przeglądu, jest dowodem na to, że śląska tradycja jest wciąż żywa.
11
Wizyta Mikołaja
Wśród wielu gości przewijających się w naszym przedszkolu w pierwszym tygodniu grudnia, 05.12. pojawił się i ten bodaj najmilszy dzieciom, czyli św. Mikołaj. Wszyscy mogli najpierw wspólnie bawić się na bajce pt "Trzy świnki", a następnie każda z grup niecierpliwie oczekiwała wizyty Mikołąja w swojej sali. Każdy przedszkolak dostał ogromny prezent, a dodatkowo wszystkie grupy zostały obdarowane fantastycznym zestawem klocków magnetycznych.Mikołajkową atmosferę dopełniły czerwone stroje i czapeczki dzieci, no i ich piękne uśmiechy!
6
Jagódki i Tygryski w kopalni srebra
04.12. również Tygryki i Jagódki postanowiły odkryć tajniki pracy górników i wybrały się do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Poznały kilka słów po śląsku oraz legendę o Skarbniku, a przepłynięcie łódką wzbudziło wiele emocji.
Barbórka pod ziemią
W tegoroczną barbórkę grupa „Odkrywcy” zwiedzała Sztolnię Królowa Luiza w Zabrzu. Jest to XIX-wieczna kopalnia, która została przekształcona na kompleks edukacyjno-turystyczny. Nasi mali Odkrywcy dowiedzieli się jak pracują górnicy, skąd się bierze węgiel i jak go się wydobywa, zostali zapoznani z sprzętami, które wykorzystuje się na kopalni teraz a jakie wykorzystywało się kiedyś, poznali kilka śląskich słów. Największą atrakcją dla dzieci była przejażdżka kolejką jak prawdziwi górnicy. Udało nam się nawet spotkać dobrego ducha kopalni tzw. Skarbnika, który poczęstował nas bombonami.
Tekst i foto: Anna Marszałkiewicz
Barbórkowe spotkania
04.12. to dzień szczególny na Śląsku. Wokół święta górników skupione były wszystkie spotkania i zajęcia w naszym przedszkolu. Wizyty górników w poszczególnych grupach, rozmowy o ich pracy, tańce, wiersze i piosenki specjalnie dla nich przygotowane, a także prace węglem malowane. Tak uczestniczyły nasze przedszkolaki w obchodach tego święta.
5
Barbórka inaczej
04.12. to popularna na Śląsku Barbórka, zwyczajowo uznana za święto górników i najczęściej to oni są w centrum zainteresowania w tym dniu. Tymczasem Skrzaty postanowiły się dowiedzieć, jak wyglądała nie praca górników, a codzienność górniczych rodzin w "dawnych czasach". Czy były wtedy przedszkola? Jakie były zabawki? Czy dzieci miały przytulanki? Jak się mówi po śląsku, że się kogoś kocha? Co się nosiło zimą? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi dostarczyły dwie, wcale nie takie stare, starki - Asia i Basia, które cierpliwie odpowiadały na wszystkie pytania Skrzatów. Te w podziękowaniu zatańczyły i zaśpiewały, pokazując, że nie jest im obcy tradycyjny śląski repertuar.
1
Tydzień Śląski
W ramach Tygodnia Śląskiego, jaki trwa w naszym przedszkolu, 03.12. odbyło się spotkanie z zespołem folklorystycznym Ściernianeczki. Panie nie tylko zaprezentowały kilka piosenek ze swojego repertuaru, ale również opowiedziały co nieco o tradycyjnych strojach, w jakich występowały. Na koniec przyszło im cierpliwie pozować do zdjęć, ponieważ wszystkie grupy chciały zrobić sobie zdjęcie z tak niezwykłymi gośćmi.
8
Zapach pierniczków
Jeśli na korytarzu przedszkolnym pachnie świętami to znak, ze któraś grupa piecze pierniczki. Nie inaczej było w grupie Słoneczek. Takie przedsięwzięcie z grupą pięciolatków jest niezwykle ryzykowne. Coś sie może wylać lub rozsypać, ktoś się może poparzyć lub ponieść klęskę przy wycinaniu , a same pierniczki mogą zostać zjedzone jeszcze na etapie surowego ciasta, a najdalej przez lukrowaniem! Na szczęścia Słoneczka były silnie zmotywowane (w końcu szykowały pierniczki na wspólne zdobienie z rodzicami) i choć zadanie było wieloetapowe (zagniatanie, wycinanie, pieczenie, a dopiero po wielu dniach lukrowanie), to zakończyło się sukcesem, co na pewno zostanie docenione przez słoneczkowych rodziców, którym już zazdrościmy....
7
Ostatnie jesienne liście.....
.... uratowały Smerfy od zapomnienia tworząc swoje atlasy liści. Było to listopadowe zadanie w projekcie realizowanym w tej grupie. Po raz kolejny Smerfy pokazały jak twórczo można pracować z materiałem przyrodniczym.
1
Finał konkursu plastycznego
25.11. został również podsumowany konkurs plastyczny związany z Dniem Pluszowego Misia. Konkurs ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem dzieci, wpłynęło bowiem niemal 60 prac!!!! Wszyscy mali artyści zostali oczywiście nagrodzeni za swój twórczy wysiłek, a efekty ich pracy można było podziwiać przez kilka dni w najpiękniejszej galerii świata, czyli w holu naszego przedszkola.
2
Dzień Pluszowego Misia
Pluszowy miś - najpopularniejsza na świecie przytulanka. Od wielu lat obchodzimy jego święto 25. listopada, by docenić niezwykłą rolę tego niezwykłego przyjaciela i powiernika niemal wszystkich dzieci. I w naszym przedszkolu nie zabrakło zabaw z tym związanych. Dzieci zaprosiły do przedszkola swoje ulubione misie, by wspólnie z nimi spędzić ten niezwykły dzień. Było wiele zabaw, piosenek, oraz finał konkursu plastycznego. A na holu przedszkolnym wyrósł Ciemny Las, w którym zagubił się miś Ryś, i do którego wyruszyły z pomocą odważne przedszkolaki. Wszystkie wykazały się sprytem, wiedzą i odwagą. Gratulujemy!
9
Czeski film
Za nami kolejna europejska podróż, tym razem taksówką wybraliśmy się do naszych czeskich sąsiadów. Dzieci poznały kilka słów w ich języku, a nawet nauczyły się śpiewać kołysankę po czesku. Miały również okazję pograć w hokeja, a także odwiedziły kino, gdzie na dużym ekranie zobaczyły jedną z najmilszych postaci czeskich bajeczek, czyli Krecika. Czy polubili go jak kiedyś ich rodzice? Każdy przedszkolak wykonał swojego Krecika i zabrał ze sobą do domu - może dzięki temu i dorośli przypomną sobie swoje ulubione bajeczki sprzed lat?
6
Rośnie góra grosza
Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet, pt. Góra Grosza. Potrzebujemy Was, by pomagać dzieciom, które są w trudnej sytuacji i nie mieszkają ze swoimi rodzicami.
Celem, na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.
Tekst: Anna Marszałkiewicz